לייעוץ ראשוני השאירו פרטים או
התקשרו 072-33-80-366

חוק חדש מאפשר לכפות פניה לגישור על בני זוג בהליך גירושין

בחודש דצמבר 2014 התקבל בכנסת חוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה והוא נכנס לתוקפו תשעה חודשים מאוחר יותר. מדובר למעשה בהוראת שעה שתוקפה שלוש שנים והיא מהווה מהלך ניסיוני במסגרת המאמץ לשפר את האופן בו מיושבים סכסוכים משפחתיים. לא רק סכסוכים משפחתיים בין בני זוג המצויים בהליך גירושין אלה סכסוך מכל סוג המצוי בתחום סמכות השיפוט של בית המשפט לענייני משפחה.
החוק החדש משנה את כללי המשחק עבור בני זוג הנקלעים להליך גירושין טעון, בו מחלוקות רבות שיש ליישב על רקע סערת רגשות העלולה לדרדר את ההליך לכדי החלפת מהלומות משפטית. מאז נכנס החוק לתוקף לא ניתן עוד להגיש תביעת גירושין לפני הגשת בקשה ליישוב סכסוך, בקשה שתוגש לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני. גם בטרם נכנס החוק החדש לתוקפו ניתן היה להגיש בקשה כזו, המובילה פעמים רבות להליך גישור, אולם דבר זה היה בגדר רשות בלבד.

מן הבעיות עמן בא החוק החדש להתמודד

בישראל קיים מצב משפטי ייחודי בו לשתי ערכאות מוקנית הסמכות לדון באותם נושאים, מדובר בבית המשפט לענייני משפחה ולבתי הדין הדתיים (בית הדין הרבני במקרה של שני בני זוג יהודיים). מצב זה הוביל לתופעת “מרוץ הסמכויות” בה הזדרזו בני זוג המצויים בפתח הליך גירושין לפנות אל אחת הערכאות במטרה להקדים את בן הזוג ולכפות עליו התדיינות בערכאה בה הם סבורים שיהיה להם יתרון. מצב כזה מטבעו שהוא מקטין את הסיכוי למיצוי הליכים חלופיים ליישוב הסכסוך, כגון ייעוץ, טיפול זוגי או גישור.
בנוסף ידוע שסכסוכים בין בני משפחה נוטים להיות טעונים רגשית וההליך המשפטי כולו מושפע מכך. בני זוג המתגרשים ואשר להם ילדים משותפים נדרשים להמשיך לשתף פעולה לאורך שנים, הילדים עלולים לסבול מהליך גירושין עכור כמו גם מקשיי תקשורת ארוכי טווח בין הוריהם.

מטרת החוק

החוק החדש בא גם כדי ליטול את העוקץ מהליכי גירושין העלולים להסתבך ולספק דרך חלופית להליך משפטי ארוך ויקר יחסית. על הצדדים מוטלת חובה להגיש בקשה ליישוב סכסוך והם יזומנו לפגישה ביחידת הסיוע (גוף המורכב מעובדים סוציאליים, יועצים זוגיים ומגשרים). הגורמים המקצועיים יאבחנו את מאפייני הסכסוך ויתרשמו מרצונותיהם וצרכיהם של הצדדים. בהתאם לממצאיהם יופנו בני הזוג על ידי יחידת הסיוע להליכים אשר עשויים לאפשר להם יישוב הסכסוך באופן היעיל ביותר, כך למשל ניתן להפנותם להליך גישור אצל עורך דין משפחה המתמחה גם בגישור כזה, לטיפול אצל מטפל זוגי, לטיפול משפחתי ועוד.
משרד עורכי דין “בנימיני – דבש” מתמחה בתחום דיני משפחה. במשרדנו עורכי דין מן המובילים בתחומם אשר ידעו להסביר לכם את משמעות החוק החדש ולהדריך אתכם באשר לדרך הפעולה המתבקשת במקרה שלכם.
הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה הנוגעת להליך גירושין בכלל והחוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה בפרט. נשמח לחלוק עמכם מן הידע הרב שברשותנו ובמידת הצורך להעניק גם לכם ליווי משפטי איכותי ומסור.

כתבו תגובה

מלאו פרטים והוסיפו תגובה, הפרטים לא יתפרסמו ולא ישמרו במערכת

הישארו מעודכנים!

הרשמו לקבלת עדכונים חמים

  • youtube
  • gplus
  • fb

תביעה להגדלת מזונות

חשוב לשמור על הילדים! תשלום מזונות לילדים הוא חובה. גברים שתשלום מזונות ילדים קשה להם משתמטים מהתשלום. המוסד לביטוח לאומי מעביר לאישה את דמי המזונות […]

צוואות וירושות

שלא נדע: למה חשוב לעשות צוואה? צוואה היא אחת הדרכים להסדרת חלוקת רכוש לאחר פטירת החותם. צוואות וירושות הן חלק מעבודת עורך הדין. עו”ד צוואות […]

עורך דין לדיני משפחה

מה קורה כשצריך את בין הדין לענייני המשפחה? בית המשפט לדיני משפחה נפתח בעקבות הלחץ הגדול והגובר על בתי המשפט בארץ. התורים הארוכים הצריכו הפרדה […]

עו”ד ידועים בציבור

האם לידועים בציבור יש את אותן הזכויות כמו לנשואים רגילים? יש בארץ מספר רב של אזרחים שאינם יכולים לבוא בברית נישואין ברבנות זאת בגלל סיבות […]